Sekret Powodzenia w Biznesie - DŹWIGNIA

2 września, 2022 przez Mirek Burnejko Sekret Powodzenia w Biznesie - DŹWIGNIA

W biznesie liczy się dźwignia. Może nawet znasz to powiedzenie.

Archimedes powiedział: "Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię". Ale jak to przełożyć na biznes? Tłumaczę.

Dźwignia => wkładasz coś i masz duuuużo większy wynik niż konkurencja.

Moim zdaniem budowanie biznesu bez dźwigni to MEGA trudne wyzwanie. Dlaczego? Bo któregoś dnia pojawi się ktoś z dźwignią i wygryzie Cię z rynku. Biznes będzie działał, ale nigdy nie będzie cudownie.

Jakie są rodzaje dźwigni?
Gdzieś ostatnio na Twitterze pojawiły się te 4 rzeczy, ale nie pamiętam źródła. Treść w 100% moja.

KAPITAŁ

Najłatwiejsza dźwignia. Masz dostęp do milionów złotych. Masz inwestorów, którzy mają dziesiątki milionów złotych. To jest Twoja dźwignia. Możesz dzięki temu zatrudnić lepszych ludzi. Możesz kupić biznes. Możesz wydać dużo pieniędzy na pomoc prawną. Możesz zrobić ekspansję. Możesz zdobyć jeszcze większy kapitał.

PARTNERSTWA

Wyobraź sobie, że masz dostęp do 10 top inwestorów w Polsce (to Twoi koledzy). Dodatkowo masz dostęp do 10 top prawników w Polsce (to Twoi koledzy). Dodatkowo masz trochę znajomych w rządzie. I jeszcze masz kilku dyrektorów operacyjnych, którzy Ci wiszą przysługę. Gratulacje. Właśnie stałeś się jednym z potężniejszych przedsiębiorców w Polsce, a jeszcze nic nie zrobiłeś… ale zrobisz, bo masz dźwignię.

CONTENT

Masz 10,000 wpisów na blogu lub 1,000 video na YouTubie. Wszystko zindeksowane. Codziennie 5000 osób trafia na Twoje artykuły i video. Wpadają na początek Twojego świata. Codziennie materiały są linkowane i jeszcze więcej osób przychodzi, robi biznes z Tobą, kupuje od Ciebie.

SOFTWARE

Umiesz programować lub masz zespół programistów. Potrafisz zebrać dane z internetu do bazy danych i przedstawić je w oczekiwanej (przez klientów) formie. Aplikacja działa, jak śpisz. Gdy wstajesz, więcej osób korzystało, gdy spałeś, niż wcześniej.

PRZYKŁADY Z MOJEGO ŚWIATA

  • Kapitał => Przykład Cool Guys Capital. Mamy kilkudziesięciu wspólników w społeczności, którzy z nami inwestują w nieruchomości. Kupując nieruchomości za większe kwoty, mamy lepsze deale i możemy działać dużo szybciej.
  • Partnerstwa => Pracując w korporacjach, poznałem dużo ciekawych ludzi z top korporacji w Polsce. Do dziś mam kontakty do części osób, które awansowały na dużych graczy. Część osób bardzo dobrze mnie wspomina.
  • Content => MiroBurn VLOG do dziś przyciąga nowych ludzi, którzy dowiadują się, kim jest MiroBurn.
  • Software => Budujemy portal.heyedu.com, który będzie w stanie obsłużyć globalnych klientów, nawet gdy śpimy.

CO ROBIĆ, JAK NIE MASZ DŹWIGNI?

Zbudować dźwignię. Serio. Kasę da się zebrać (budując firmy lub szukając inwestorów). Partnerstwa da się zbudować (robiąc przysługi innym). Content (zacznij dziś robić blogi, video). Software (zacznij robić kod lub znajdź znajomych programistów, którzy zbudują coś z Tobą).

Dziękuję.
Powodzenia.
Napisz mi, gdy Twój biznes urośnie dzięki Twojej dźwigni.

Społeczność Firestarters

Społeczność 1000 przedsiębiorców z Polski, którzy tworzą produkty/usługi i wspólnie budują biznesy.